МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ ОСВЕШТАО СПОМЕН ОБИЉЕЖЈЕ '' БИЈЕЛИ АНЂЕО'' У ЛУКАВИЦИ
Данас у четвртак, 03. октобра 2024. године са почетком у 18:00 часова, Његово Високопреосвештенство Господин Хризостом, митрополит дабробосански, освештао је спомен обиљежје ''Бијели анђео'' у склопу Меморијалног комплекса у Лукавици, општина Источно Ново Сарајево. Спомен комплекс је посвећен Србима Сарајева и Сарајевког поља - цивилним жртвама ратова 20. вијека.
Централно мјесто Меморијалног центра је Спомен обиљежје ''Бијелог анђела'' издигнутом на постољу - ''као на камену у гробу''- а окруженог кружном фонтаном и уређеним кружним стазама поред којих су постављена три бронзана барељефа са мотивима сарајевских цркава (храмова): 1) Светог архангела Михаила - старе цркве на Башчаршији; 2) Рођења Пресвете Богородице - саборне цркве у Сарајеву и 3) Преображења Господњег у Пофалићима. На полеђини ових барељефа постављених на армирано-бетонским зидовима уграђени су дигитални панели са списковима и подацима страдалих Срба у: Великом рату, односно Првом свјетском рату, Другом свјетком рату и Отаџбинско-одбрамбеном рату (1992-1995).
Меморијални комплекс је урађен благословом Високопреосвећеног Господина митрополита Хризостома, а уз материјалну подршку републиче, градске и општинске власти.
Након освећења овог посебног и изузетног Спомен обиљежја Високопреосвећени се обратио окупљенима и између осталог казао: ''....., браћо и сестре, овај бијели анђео на овом спомен обиљежју нешто показује! Он својом лијевом руком показује на празан гроб, односно да је гроб празан, показује да гроб није за Живога и да је Живот васкрсао из гроба! ''Што тражите Живога међу мртвима''? упитао је анђео жене мироносице..... На њихову збуњеност и унезвјереност он им показа на празан гроб и објави им да је Христос васкрсао........ Страдање Срба у Сарајеву и Сарајевском пољу током 20. вијека и њихово ''сахрањивање'' у ''гробнице историјских заборава'' потсјећања нас на оно сахрањивање у Јерусалиму. ..... Срби Сарајева - цивилне жртве ратова 20. вијека чудесно су васкрсли ево у Источном - Српском Сарајеву. Гробови заборава на постојање Срба у Сарајеву како показује овај анђео су празни. .... Срби Сарајева су васкрсли кроз своје потомке не само у Источном Сарајеву, већ широм Републике Српске, Србије и широм свијета ........... Желимо да се у име свих вас захвалимо градоначелнику Источног Сарајева Господину Љубиши Ћосићу на овом изванредном дјелу, на идеји да овдје на овом посебном мјесту подигнемо овај Меморијални комплекс и да га посветимо нашим дичним прецима - цивилним жртвама Сарајева и Сарајевског поља током 20. вијека....''.