Село Доња Сопотница у општини Ново Горажде је историјско, привилеговано и знаменито мјесто по једном од најдрагоценијих црквених знаменитости. Наиме, у Доњој Сопотници налази се црква св. великомученика Георгија из 1453. године, задужбина Херцег Стефана Косаче. Можда ова црква и не би била толико знаменита да при њој или у њој нису штампане (пресоване) прве српске црквене и богослужбене књиге (Служабник - литургија 1519., Псалтир, 1521. и Молитвеник, 1523. године). Дакле, од прве половине 16. вијека, Доња Сопотница је као мјесто штампане књиге ушла у историју књиге, штампе, језика, писане културе, итд.
Није случајно Доња Сопотница постала то што данас јесте и што је кроз историју била. Не, Доња Сопотница крије велике тајне праисторије и историје. Управо то се показало најновијим и до сада најкомплекснијим археолошким ископавањем. Нико није знао, нити је могао да претпостави, шта се испод храма Светог Георгија и његове околине крије, а крије се континуитет праисторије и историје, историја религија и култура које су се овдје у континуитету наслеђивале.
Поводом окончања прве фазе археолошких радова око храма св. Георгија, данас су се, 09. јула 2024. године, у Доњој Сопотници састали на савјетовање и консултације: Његово Високопреосвештенство Господин Хризостом, митрополит дабробосански са надлежним парохом јерејем Марком Марковићем, Госпођом Милијаном Окиљ, представником Републичког завода за заштиту споменика културе и природног наслијеђа из Бања Луке, Госпођом Иваном Грујић, директором Музеја Херцеговине из Требиња, начелницом општине Ново Горажде Госпођом Милом Петковић са сарадницима.
У току састанка Госпођа Ивана Грујућ је упознала сабране о току и резултатима археолошког подухвата. Након тога сви су се учесници спустили у откопани ров око светог храма и својим рукама додирнули и очима погледали све те откривене сегменте праисторије и историје. На крају остало је да се јасно и децидно дефинишу даљи кораци за другу фазу радова, а то значи заштита објекта храма од воде и влаге. Тек у трећој фази радова кренуће се у откопавање сјеверозападног дијела око храма како би се дошло до већ откопаних темеља некадашњих конака древног манастира.