• Митрополит
  •   Митрополија
  •    Историјат
  •   Контакт
  •    Линкови
Биографија    Бесједе    Посланице    Говори и обраћањa
   Управна тијела    Палата Митрополије    Манастири    Храмови    Издавачка кућа
Кратки историјат    Митрополити    Сарајевска Богословија    Новомученици    Страдање цркве


 


Loading...

  Препоручујемо

 







 

 Страницу одржава

 

 

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.

 

 

10. 07. 2024.

МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ У ДОЊОЈ СОПОТНИЦИ


Село Доња Сопотница у општини Ново Горажде је историјско, привилеговано и знаменито мјесто по једном од најдрагоценијих црквених знаменитости. Наиме, у Доњој Сопотници налази се црква св. великомученика Георгија из 1453. године, задужбина Херцег Стефана Косаче. Можда ова црква и не би била толико знаменита да при њој или у њој нису штампане (пресоване) прве  српске црквене и богослужбене књиге (Служабник - литургија 1519., Псалтир, 1521. и Молитвеник, 1523. године). Дакле, од прве половине 16. вијека, Доња Сопотница је као мјесто штампане књиге ушла у историју књиге, штампе, језика, писане културе, итд.


Није случајно Доња Сопотница  постала то што данас јесте и што је кроз историју била. Не, Доња Сопотница крије велике тајне праисторије и историје. Управо то се показало најновијим и до сада најкомплекснијим археолошким ископавањем. Нико није знао, нити је могао да претпостави, шта се испод храма Светог Георгија и његове околине крије, а крије се континуитет праисторије и историје, историја религија и култура  које су се овдје у континуитету наслеђивале.


Поводом окончања прве фазе археолошких радова око храма св. Георгија, данас су се, 09. јула 2024. године, у Доњој Сопотници састали на савјетовање и консултације: Његово Високопреосвештенство Господин Хризостом, митрополит дабробосански са надлежним парохом јерејем Марком Марковићем, Госпођом Милијаном Окиљ, представником Републичког завода за заштиту споменика културе и природног наслијеђа из Бања Луке, Госпођом  Иваном Грујић, директором Музеја Херцеговине из Требиња, начелницом општине Ново Горажде Госпођом Милом Петковић са сарадницима.


У току састанка Госпођа Ивана Грујућ је упознала сабране о току и резултатима археолошког подухвата. Након тога сви су се учесници спустили у откопани ров око светог храма и својим рукама додирнули и очима погледали све те откривене сегменте праисторије и историје. На крају остало је да се јасно и децидно дефинишу даљи кораци за другу фазу радова, а то значи  заштита објекта храма од воде и влаге. Тек у трећој фази радова кренуће се у откопавање сјеверозападног дијела око храма како би се дошло до већ откопаних темеља некадашњих конака древног манастира.

Љетописац РаНиКо

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

 

 

 


ПРОГРАМ СЛУЖЕЊА ЊЕГОВОГ ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВА МИТРОПОЛИТА ДАБРО-БОСАНСКОГ ГОСПОДИНА ХРИЗОСТОМА

Издвајамо

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО
МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ
ГОСПОДИН ХРИЗОСТОМ

 


САБОРНИ ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У САРАЈЕВУ

Фото галерија Митрополије


Дабар - Издавачка кућа Митрополије


Нови број часописа "ДАБАР"

АРХИВА ЧАСОПИСА "ДАБАР"

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.