• Митрополит
  •   Митрополија
  •    Историјат
  •   Контакт
  •    Линкови
Биографија    Бесједе    Посланице    Говори и обраћањa
   Управна тијела    Палата Митрополије    Манастири    Храмови    Издавачка кућа
Кратки историјат    Митрополити    Сарајевска Богословија    Новомученици    Страдање цркве


 


Loading...

  Препоручујемо

 







 

 Страницу одржава

 

 

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.

 

13. 02. 2024.

ПРОСЛАВА СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА У ФОЧАНСКОЈ  БОГОСЛОВИЈИ


Дан успомене светих тројице великих јерараха Василија Великог, Григорија Богослова  и Јована Златоустог и ове је 2024. Године благости Господње торжествено и вељепно прослављења у храму Светог Петра Дабробосанскг и Василија Острошког при Богословији Светог Петра Дабробосанског у Фочи.


Прослављање Свтих тројице великих јерараха почело је вечерњем са петохљебницом, а које је служио јереј Милош Јањић са ђаконом Угљешим Скоко. На сам дан празника по типику служено је јутрење, а у наставку света архијерејска литургија. Свету архијерејску литургију слжио је Високопреосвећени Господин Хризостом, митрополит дабробосански а уз саслужење: архимандрита Кипријана Топаловића, протојереја-ставрофора: Славка Зорице, Рајка Цвјетковића, Горана Живковића, Зорана Живковића, Марка Главаша, Љубомир Пријовић,  протојереја Александра Видаковића, јереја Милоша Јањића и Синише Божића те ђакона Угљеше Скоко.


Обзиром да је Крчка богословија егзистирала и радила у Фочи од 1996- до 2000. године остала је традиција да се Света три јераха славе и као друга слава Фочанске богословије. На крају свете архијерејске литургије  Високопреосвећени је благословио и освештао славско кољиво и славски колач. Ове 2024. године на прославу славе древне Крчке богословије дошао је већи број свештеника митрополије а који су похађали и завршили богословију.


У бесједи на тему ''Света три јерарха'' Високопреосвећени и истакао њихове свештеничке и архипастирске величине, њихове богословско-егзегетске дубине и висине и њихове посебности и опет истовремено њихово заједништво и јединство,  те додао: '' ... не заборавимо да је четври вијек хришћанства био један од најтежих за Цркву. Издавањем Миланског едикта 313. године многобожци - грци и римљани с једне стране те јевреји с друге стране  нагрнули су у Цркву. Одједанпут је Црква била, како би данашњим рјечником рекли ''ин'' за све њих. Али они су са собом  понијели и своје многобоштво, своје митове и обичаје. Формално су постали хришћани, а истовремено су живјели многобожачки........ Управо у то и такво вријеме Бог Који промишља о Цркви својој, подари јој је тројицу великих јерараха  који ће постати свјелост свијета и стуб истине. Без задржавања они су се дали у духовну борбу са ''вратима адовским'' тј. јеретицима, који су почели да кваре науку Цркве и проповједају лажно учење о Троједином Богу, о Христу Господу, о Богородици,.....Зато их је Црква заједнички истакла за слављења и угледање.....''

Љетописац РаНиКо

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

 

 

 


ПРОГРАМ СЛУЖЕЊА ЊЕГОВОГ ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВА МИТРОПОЛИТА ДАБРО-БОСАНСКОГ ГОСПОДИНА ХРИЗОСТОМА

Издвајамо

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО
МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ
ГОСПОДИН ХРИЗОСТОМ

 


САБОРНИ ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У САРАЈЕВУ

Фото галерија Митрополије


Дабар - Издавачка кућа Митрополије


Нови број часописа "ДАБАР"

АРХИВА ЧАСОПИСА "ДАБАР"

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.