• Митрополит
  •   Митрополија
  •    Историјат
  •   Контакт
  •    Линкови
Биографија    Бесједе    Посланице    Говори и обраћањa
   Управна тијела    Палата Митрополије    Манастири    Храмови    Издавачка кућа
Кратки историјат    Митрополити    Сарајевска Богословија    Новомученици    Страдање цркве


 


Loading...

  Препоручујемо

 







 

 Страницу одржава

 

 

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.

 

12. 12. 2023.

У ГОСТОВИЋУ  ''РАСТЕ''  МАНАСТИР УДРИМ


У нашем народу постоји  непримјерена изрека ''тамо гдје је и Бог рекао лаку ноћ''. Поента ове непримјерене изреке је деморалисање и има за циљ да свакога онога који иоле нешто покуша да промјени на боље обесхрабри, дестимулише, односно деморалише. Посебна тежина ове непримјерености лежи у чињеници да се само име божије користи за њено покриће и још више утврднуће.
На нашу духовну и националну  жалост нисмо ни свјесни колико је то дестимулизирајуће и обесхрабрујуће за све, а посебно младе. Након анализирања ове '' безбожне крилатице'' изводи се закључак да она треба да послужи поспјешивању етничког чишења Срба и предавања њихових властиттих територија и простора другима, ни мањ ни више него њиховим непријатељима, а који једва чекају да се Срби не враћају на своје, на њихова вјечна и историјска огњишта. Нарочито се то десило и одразило у подручју Завидовића и села села Гостовића. Древни манастир Удрим вјековима је био обична и одбачена руина. То је итекако имало одјека и на оданост Срба према своме и својима.


Прије шест-седам година, тачније 2018. године када је новоустоличени митрополит дабробосански Господин Хризостом кренуо у канонску посјету Завидовићима, Жепчу и Возући многи су, гле чуда, очекивали његово обесхрабрење и разочарење. Међутим, умјесто тога  Господин Митрополит видјевши обновљени манастир Возућицу, обновљених храм у Стогу, храм у Завидовићима, новоподигнути храм у Гостовићу  и храм у Жепчу био је више него одушевљен. Свуда је видио и препознао вјеру и љубав прогнаног народа Завидовића и Возуће, ревност надлежног свештеника и његову посвећеност сваком човјеку. И што је најважније посебан однос и одговорност према свим мученицима и страдалницима.
Видећи то и осјетивши духом снагу вјере прогнаног народа Високопреосвећени је    инсистирао да посјети локацију и остатке древног манастира Удрима у Гостовићу, за који је, као што је сам изјавио, само чуо од неких избјеглица из Гостовића.
Локација и руине некадашњег манастира Удрима, те сазнање да је ту постојао ратни логор за Србе Завидовића и  околина, те да су ту током рата 1992-1995/6. године мучени и убијани многобројни Срби, потресно су дјеловали на Високопреосвећеног Господина Хризостома. Остаци манастирске цркве, али и ове чињенице мучеништва и страдалништа дјеловали су потресно на душу свакога. Темељи цркве и манастира били су нијеми свједоци тешке и мученичке прошлости не само њега као манастира већ и вјерног Српског народа овог краја. ''Ћуте руине, рече Митрополит, и стењу под теретом заборава, остављености. Ово је најтеже. Уистину, осјећам да ови остаци храма, ове руине плачу и роне сузе!!!''
Иако је слика била болна и тужна Високопреосвећени је на лицу мјеста у разговору са надлежним парохом завидовићким протојерејем Зораном Жевковићем и малом групом људи који су за ову прилику стигли из Брчког и Модриче рекао: '' иако оваква, ово је наша светиња и немамо право  оставити је и пренебрегнути. Бог нас преко молитава светих мученика и страдалника позвао да ову светињу обновимо.''  Одмах је дао благослов за покретање активности око обнове манастира Удрума у Гостовићу. Од тада па до данас, 08. децембра 2023. године, када је манастир Удрим у обнављању посјетио Високопреосвећени Господин Хризостом траје обнова ове светиње.


Можда ће неко рећи како то иде споро. Да! Можда тако дјелује, али ако се има у виду да је све 2019. године почело од  велике нуле и то од археолошких ископавања и испитивања, стручног пројектовања и свих потребних ревизија пројеката, добијања дозвола те свих потребних папира, а све у току пандемије короне и свих са њом скопчаних компликација, ипак се може рећи да имамо једно велико УДРИМСКО ЧУДО. Храм ''расте'' и одушевљава својом љепотом и посебношћу.
Ако Бог да у току 2024. године храм би требао бити закровљен, први пут послије толико вијекова. Наиме, нико не зна тачно када је и од кога је манастир разрушен.  Обнова манастира Удрима у Гостовићу демантује све оне који злокобно говоре да је ''то крај гдје је и сам Бог рекао лаку ноћ.''  Не само да Бог није рекао ''лаку ноћ'', напротив, Бог је благословио и благосиља да се ова древна светиња обнови и да се у њој опет као некада служи литургија и овог и оног вијека и свијета.  
Данашњом посјетом манастиру Удриму и прегледом изведеног стања Високопреосвећени је похвалио како труд и рад протојереја-ставрофора Зорана Живковића већ и радника - извођача радова који са пуно одговорности, стрпљења и љубави обнављају древну српску светињу.

Љетописац РаНиКо

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

 

 

 

 


ПРОГРАМ СЛУЖЕЊА ЊЕГОВОГ ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВА МИТРОПОЛИТА ДАБРО-БОСАНСКОГ ГОСПОДИНА ХРИЗОСТОМА

Издвајамо

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО
МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ
ГОСПОДИН ХРИЗОСТОМ

 


САБОРНИ ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У САРАЈЕВУ

Фото галерија Митрополије


Дабар - Издавачка кућа Митрополије


Нови број часописа "ДАБАР"

АРХИВА ЧАСОПИСА "ДАБАР"

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.