Данас у 18. недељу по Духовима и на дан успомене Преподобне Ефросиније и Преподобног оца нашег Сергија Радоњешког у саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву служена је литургија благодарења поводом завршетка велике Научне конференције одржане у Источном Сарајеву 6.-7. октобра текуће 2023. године посвећене Српским средњовјековним споменицима из Босне и Хума и проучавању Чајничког јеванђеља. Ово је за науку, али и за нашу Цркву и наш Српски народ веома важна Конференција. Ова Конференција је изаз позитивне и научне реакције на покушаје присвајања наших средњовјековних споменика и артифаката писане културе.
Свету архијерејску литургију служио је Високопреосвећени митрополит дабробосански Господин Хризостом уз саслужење протојереја-ставрофора: проф.др. Владислава Топаловића, Чеде Ђуреиновића, проф. др. Владимира Ступара, проф. др. Дарка Ђога, протојереја Бошка Тошовића, јереја Дражена Делића и ђакона Будимира Гардовића.
У свом обраћању Високопреосвећени је захвалио Богу на великом научном дару који смо '' .... попут светих апостола уловили бацивши мреже на заповјест господњу. И ми смо попут светих апостола послушали ријеч Господњу и позвали вас, драги научници, да дођете у Сарајево и дате нам одговоре на многа питања. Без чекања и постављања многих питања ви сте кренули к нама ........ Неизмјерно смо вам захвални. Нема довољне ријечи да изразимо нашу захвалност.......''
Након свете литургије Високопреосвећени је позвао све учеснике Конференције у палату митрополије на кафу и послужење.