• Митрополит
  •   Митрополија
  •    Историјат
  •   Контакт
  •    Линкови
Биографија    Бесједе    Посланице    Говори и обраћањa
   Управна тијела    Палата Митрополије    Манастири    Храмови    Издавачка кућа
Кратки историјат    Митрополити    Сарајевска Богословија    Новомученици    Страдање цркве


 


Loading...

  Препоручујемо

 







 

 Страницу одржава

 

 

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.


25. 03. 2023.                  

У АНДРИЋГРАДУ (ВИШЕГРАДУ) И НА СТАРОМ БРОДУ НА ДРИНИ


На дан успомене светих мученика Севастијских, односно на празник МЛАДЕНАЦА, у сриједу, 22. марта текуће 2023. године Његово Високопреосвештенство Господин Хризостом, митрополит дабробосански, служио је литургију претходно освећених дарома у храму Светог кеза Лазара Косовског.  Високопреосвећеном Господину Митрополиту саслуживали су: протојереји-ставрофори Александар Топаловић и Драган Вуковић те ђакон Василије Пајевић.


Након свете литургије Високопреосвећени је са свештенством и већом групом кренуо бродом низ ријеку Дрину до историјског Старог моста на Дрини како би на мјесту страве и ужаса отслужио општи парастос за све мученички пострадале на Дрини, марта мјесеца 1942. године.


Дакле, 22. март је и дан молитвеног сјећања на све мученики пострадале у великом погрому учињеном  над Српским народом са простора  источно од Сарајева па све до Дрине. Наиме, почетком марта 1942. године ''власт'' усташке творевине – Независне државе хрватске, ставила је у дужност усташком бојовнику злогласном Јури Францетићу да ''коначко ријеши'', како су говорили  ''четничко питање'' у Источној Босни. По узору на Аустроугарску из 1915. године поменути злочинац је организовао и покренуо  усташку офанзиву на подручја општина: Сарајева, Олова, Кладња, Хан пијеска, Сокоца, Пала, Рогатице, Горажда, Власенице и Вишеград. Циљ ове усташке офанзиве био је ''протјерати или побити сво српско пућанство'', преведено на савремену терминологију то значи -  извршити тотално етничко чишење Источне Босне од етничких Срба.


На сву срећу  усташе су само дјелимично у томе успјели, из разлога  што је Српски народ Источне Босне увелико био у устанку против усташа и њихових љевичарских (комунистичких) колаборациониста. Оно што није успјело да на вријеме побјегне или се склони од  овог масовног погрома кренуло је ка Србији. Нажалост, никада у Србију нису стигли. Усташе су их уз помоћ италијана на Ћуприји на Дрини у Вишеграду  и титових партизана у то вријеме у подручју Фоче сустигли на лијевој обали ријеке Дрине, тачније низводно од Вишеграда до Старог брода на Дрини гдје су их побили, већину измасакрирали и побацали у ладну Дрину.  Многи су да би избјели масакрирање и силовање поскакали су у Дрину.
Дакле, 22. март 1942. године је трагични датум српске историје. Комунистичка власт је  не само забрањивала помињање страдање на Старом броду, већ је то и кажњавала. Али, Српска православна Црква никада није заборавили страдање својих побијених и масакрираних вјерника на Дрини 1942. године. Напротив, и ове 2023. године као и претходних година организовала је и одржала општи парастос за све њих.

Љетописац РаНиКо

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

 

 

 

 


ПРОГРАМ СЛУЖЕЊА ЊЕГОВОГ ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВА МИТРОПОЛИТА ДАБРО-БОСАНСКОГ ГОСПОДИНА ХРИЗОСТОМА

Издвајамо

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО
МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ
ГОСПОДИН ХРИЗОСТОМ

 


САБОРНИ ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У САРАЈЕВУ

Фото галерија Митрополије


Дабар - Издавачка кућа Митрополије


Нови број часописа "ДАБАР"

АРХИВА ЧАСОПИСА "ДАБАР"

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.