Данас, 19. августа текуће 2022. године, наша Света Црква прославља велики празник Преображење Господње. Овај празник свечано и торжествено је прослављен у Рогатици, у храму Пресвете Тројице. Светој архијерејској литургији са почетком у 09:00 часова началствовао је Његово Високопреосвештенство митрополит дабробосански Господин Хризостом. Високопреосвећеном саслуживали су протојереји-ставрофори: Александар Топаловић, архијерејски намјесник вишеградско-гораждански, Милорад Новаковић, Новица Ћебић и Зоран Јеринић, те ђакон Будимир Гардовић. Након свете литургије Високопреосвећени је благословио грожђе.
Обзиром да је празник Преображења и крсна слава општине Рогатица обављен је трократни опход око храма, а затим је Високопреосвећени митрополит Хризостом благословио славско кољиво и преломио славски колач заједно са начелником општине Господином Милорадом Јагодићем.
У празничној бесједи О ПреображењуХристовом митрополит Хризостом је истакао смисао празника и његовог прослављања, а то је ''….. да разумијемосмисао празника, да извучемо поуке за нас ато је да се и ми преображавамо у Христу Исусу….....Господ нам је дао све благодати, све благодатне врлине и све што нам је потребно за спасење! Дао нам је да и ми живећи у овом свијету постижемо Царство небеско и постајемо једно са Христом. Онај који повјерује и исповиједи Христа Господа као Богочовјека, он је већ у Царству небеском…...важно је да вјерујемо, да имамо љубав, наду и све врлине које нам Господ даје. ……Да се ослобађамо овоземаљских размишљања, јер све материјално што стварамо нећемо понијети са собом, него оно што је божанско, вјечно и непролазно као што су понијели свети пророци Мојсије и Илија, а које данас видимо на Тавору у тајни преображења .....“.