• Митрополит
  •   Митрополија
  •    Историјат
  •   Контакт
  •    Линкови
Биографија    Бесједе    Посланице    Говори и обраћањa
   Управна тијела    Палата Митрополије    Манастири    Храмови    Издавачка кућа
Кратки историјат    Митрополити    Сарајевска Богословија    Новомученици    Страдање цркве


 


Loading...

  Препоручујемо







 

 Страницу одржава

 

 

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.


24.05.2022.

ПРОСЛАВЉАЊЕ СВЕТЕ БРАЋЕ КИРИЛА И МЕТОДИЈА НА ВЕЉИНАМА

Овогодишњи (2022) дана успомене свете солунске браће Кирила и Методија, словенских учитеља и просветитеља, свечано је и православно торжествено прослављен у храму Светог Василија Острошког Чудотворца на Вељинама у Источној Илиџи. Иначе,  свети Кирило и Методије су крсна слава Универзита у Источном Сарајеву. Ректорат Универзитета у Источном Сарајеву уприличио је ломљење славског колача и благосиљање славског кољива управо у склопу свете архијерејске литургије.
Свету архијерејску литургију служио је Високопреосвећени митрополит дабробосански Господин Хризостом уз саслужење протојереја-ставрофора: проф. др. Владислава Топаловића, Чеде Ђуреиновића, Ранка Билинца, Миломира Ковача, протојереја Младена Микавице, протонамјесника Младена Дробњака и ђакона Будимира Гардовића. На светој архијерејској литургији пјевао је квинтет Музичке академије из Источног Сарајева – одсјека за црквену музику.


На крају свете архијерејске литургије Високопреосвећени Господин Митрополит Хризостом  са ректором Универзитета проф. др. Миланом Кулићем преломио је славски колач и благословио славско кољиво. Ректору, проректорима, професорима и студентима Високопреосвећени је честитао Крсну славу и пожелио им божији благослов, много успјеха у животу и раду.


У бесједи о светој браћи Кирилу и Методију Високопреосвећени је између осталог истакао: ''……….Они неустраживо отидоше у Великоморавску регију да проповједају васкрслог Христа Господа и Његову свету науку. Претходно се они припремаху за велико просвјетитељско дјело међу сападним и источним Словенима, данашње подручје Словачке и Чешке, смјештеним између њима негостољубивих франачких и германских племена и народа. Зато су, прво, саставили прво словенско писмо глагољицу, а потом и мало лакшу ћирилицу, како би ми словенски народи  могли и глаголати и писати. Из њиховог просвјетитељског сијања сјемена словесности изникла је и богати род родила славна пансловенска култура и књижевност, међу којима се посебно истиче руска књижњвност. Уз њихов просвјетитељск рад одвијала се и евангелизација словенских народа и њихова христијанизација………''

Љетописац РаНиКо  

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

 

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.

 


ПРОГРАМ СЛУЖЕЊА ЊЕГОВОГ ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВА МИТРОПОЛИТА ДАБРО-БОСАНСКОГ ГОСПОДИНА ХРИЗОСТОМА У МАЈУ, ЈУНУ И ЈУЛУ 2022. ГОДИНЕ

Издвајамо

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО
МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ
ГОСПОДИН ХРИЗОСТОМ

 


САБОРНИ ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У САРАЈЕВУ

Фото галерија Митрополије


Дабар - Издавачка кућа Митрополије


Нови број часописа "ДАБАР"

АРХИВА ЧАСОПИСА "ДАБАР"

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2016.г

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2017.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2018.г.

АРХИВА ВИЈЕСТИ 2019. г.